Народна медицина

 
 
» » Дієта 12 - стіл, рецепти, меню для нервової системи

Дієта 12 - стіл, рецепти, меню для нервової системи

  
Дієта 12 - стіл, рецепти, меню для нервової системи Дієта 12 згідно роботам Мануїла Ісаковича Певзнера, призначена для осіб з захворюваннями центральної нервової системи, що протікають на тлі підвищеної збудливості. Суть її досить проста, все, що потрібно — це прибрати з раціону всі продукти, прямо або побічно стимулюють роботу головного мозку.

Отже, дієта 12 стіл, рецепти, меню, кому слід вдаватися до допомоги такого харчування, а кому краще триматися від нього подалі, як саме впливає на організм людини таке харчове обмеження?

Загальна характеристика дієти

За своїм хімічним складом дієта для нервової системи являє собою цілком повноцінне харчування. Єдина умова — кількість білків і жирів повинно бути трохи знижено приблизно на 10 – 20 відсотків від добової норми.

Загальна калорійність раціону повинна складати близько 2000 – 2200 кілокалорій. Співвідношення основних нутрієнтів повинна підходити під пропорцію -80/70/300. Поясню: 80 — це білки, 70 — жири, інша цифра - вуглеводи.

Харчування має бути дробовим, кількість прийомів їжі може становити 4 або 5 разів на добу. Шкідливі звички категорично неприпустимі, з раціону також слід повністю і беззастережно виключити каву, чай і алкоголь.

На час лікування слід забезпечити пацієнту лікувально-охоронний режим, а це означає, що будь-яка розумова діяльність, як-то навчання або робота повинна бути різко обмежена, аж до повного виключення.

Фізична активність допустима, але тільки під пильним контролем лікаря з лікувальної фізкультури, який спільно з лікуючим лікарем розробить для пацієнта спеціальний комплекс вправ, що сприяє зміцненню скелетної мускулатури.

Рекомендується кілька годин на день проводити на свіжому повітрі. Важкі фізичні навантаження, як-то біг, чи тривала інтенсивна ходьба необхідно виключити, дозволяється тільки піша неспішна прогулянка, під час якої пацієнту потрібно ретельно контролювати свій пульс.

Дозволені продукти харчування

Білкова їжа в період лікування повинна бути представлена в основному нежирними м'ясними продуктами. Наприклад, вітається вживання пісної кролятини, телятини, яловичини. Можна їсти курячі грудки, бажано приготовані на пару, і без яких би то ні було спецій.

Допустиме вживання нежирної риби, морський або річковий. Готувати її потрібно на пару, або з мінімальною кількістю масла, оскільки жир може утруднити процес травлення.

Вітається вживання каш, бажано приготованих на воді, або на суміші води і молока в пропорції 1 до 1. Грубу крупу можна подрібнити за допомогою м'ясорубки, щоб неспровоцировать перистальтичні рухи кишечника.

Фрукти допустимі, правда, серед них потрібно вибирати ті, що містять не занадто велику кількість екстрактивних речовин, а також цукру і органічних кислот. Вітається вживання компотів, приготованих із сухофруктів. Гуща з цих напоїв не повинна потрапляти в чашку пацієнта.

Перші страви повинні бути представлені овочевими бульйонами, можливо з додаванням пісного м'яса. Овочі, особливо грубі, рекомендується заздалегідь піддати ретельній механічній обробці, вітається додавання крупи, можливо, дрібних сухариків.

Хліб, що подається до столу пацієнта краще використовувати вчорашній, свіжа випічка неприпустима. Солодощі, також слід повністю виключити з раціону харчування. Можливо вживання печива з низьким вмістом цукру.

Кількість вільної рідини, як правило, не обмежується. Правда, при наявності супутніх захворювань видільної системи потрібна додаткова консультація лікаря – нефролога.

Заборонені продукти

Як я вже згадувала, з раціону пацієнта слід повністю виключити все, що стимулює діяльність центральної нервової системи. Так, кава і чай відтепер «поза законом». При застосуванні фіто-напоїв потрібно ретельно стежити за тим, щоб до їх складу не входили такі стимулятори як ехінацея, женьшень, і тому подібні речовини.

Продукти, що стимулюють процеси бродіння в кишечнику, слід різко обмежити або повністю виключити. Так, наприклад, квашена капуста, яблука, особливо солодкі, курага, будуть потрапляти під заборону.

Крім цього, слід обмежити і свіжий хліб, оскільки він може утруднити травлення, що сприяє появі підвищеної дратівливості пацієнта.

Овочі, особливо грубі, такі як редька, редиска або дайкон, слід подавати або в подрібненому і ретельно провареному вигляді, або ж зовсім від них відмовитися. Представники сімейства бобових краще повністю виключити з раціону харчування.

Протипоказання до дієти

Ніяких особливих протипоказань до даної дієті не існує, але оскільки це не просто звичайне харчове обмеження, треба попередньо заручитися схваленням спеціаліста. Лікар повинен оцінити стан здоров'я і винести вердикт щодо доцільності і можливості дотримуватися обраного харчового обмеження.

Фахівець також повинен рекомендувати, протягом якого часу слід дотримуватися такого харчового обмеження.

Зразкове меню

Сніданок: трав'яний чай або компот із сухофруктів, тарілка манної каші або гречаної.
Другий сніданок: трав'яний чай, невелика порція фруктів.
Обід: овочевий суп, на друге — нежирна риба або пісне м'ясо з овочами.
Полуденок: склянка овочевого або несолодкого фруктового соку, невелика порція овочевого салату.
Вечеря: порція риби, приготованої на пару, стакан кефіру, або трав'яний чай.

Висновок

Безумовно, успіх у лікуванні захворювань центральної нервової системи залежить від ретельності виконання всіх приписів лікаря, як в частині того, що стосується обмежень у харчуванні, так і щодо запропонованих ліків. Не забувайте також і про фізичну активність. Перебування на свіжому повітрі, теж є невід'ємною частиною успішного лікування.

Будьте здорові!

Тетяна, www.mednarodna.com.ua