Народна медицина

 
 
» » » Вітряна віспа. Лікування. Симптоми

Вітряна віспа. Лікування. Симптоми

  
Вітряна віспа. Лікування. Симптоми Вітряна віспа – це наукова назва всім знайомою вітрянки. Це інфекційна хвороба, що володіє високим ступенем контагиозности – вона легко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше нею хворіють діти у віці до дванадцяти років і в дитячому віці вона досить-таки легко переноситься. У дітей старшого віку і у дорослих захворювання протікає набагато важче. Саме тому багато батьків прагнуть, щоб їхні дітки раніше перехворіли вітрянкою. У багатьох європейських країнах не прийнято накладати карантин на дитячі дошкільні установи при виявленні цієї хвороби – це дозволяє всім своєчасно перехворіти.

Етологія

Збудник вітряної віспи – це вірус під назвою Варіцелла Зостер, він відноситься до Герпевирусам. Цей організм особливо цікавий тим, що він може викликати відразу дві хвороби: вітряну віспу і оперізуючий форму герпесу. При цьому перше захворювання являє собою прояв первинної інфекції, а друге розвивається найчастіше в зрілому віці в результаті повторного зараження.

Вірус вітрянки дуже швидко поширюється по клітинній структурі, він абсолютно не стійкий до впливу навколишнього середовища, а крім того дуже чутливий до ультрафіолетового випромінювання і різних дезінфекторів. Тим не менш, цей збудник може довго зберігатися при низьких температурах, він витримує навіть повторне заморожування.

Епідеміологія

Вітряна віспа може передаватися тільки від людини до людини, тому її називають антропозной інфекцією. Вона передається лише повітряно-крапельним шляхом. Захворіти може кожна людина, тому сприйнятливість до збудника складає 100%. Лікарі стверджують, що захворюваність на вітрянку істотно зростає в зимовий-весняний період. Вітряна віспа – це дитяча хвороба, найчастіше вона зустрічається у дітей від півроку до шкільного віку. Імунітет від захворювання в 90% зберігається довічно, а рецидиви можливі тільки при імунодефіцитних станах (ВІЛ, лейкоз, трансплантація та ін).

Патогенез і наслідки

Збудник вітряної віспи потрапляє в організм через слизові оболонки дихальних шляхів. Потім він проходить в лімфу і кров, і досягає епітелію шкіри і слизових оболонок, приводячи до розвитку поверхневого некрозу, що проявляється як відповідні висипання.

Найчастіше скоринки заживають, не залишаючи після себе жодних слідів. Однак при ураженнях глибоких шарів шкіри і при вторинному інфікуванні, наприклад, при розчісуванні, можуть з'являтися рубці. В особливо важких випадках вітряна віспа може вражати нирки, печінка, легені і наднирники.

Симптоматика

Вітряна віспа має три стадії розвитку. Перший етап – це інкубаційний період. Він може тривати від півтора тижнів до двадцяти трьох днів. Його тривалість залежить від безлічі привхідних факторів. Наступна стадія – продромальний період. Це короткий (1-2 дні) між інкубацією і першими проявами хвороби. На цьому етапі хворий вже заразний.

Третій період розвитку хвороби – це період висипань. Саме в цей час виявляються всі симптоми вітрянки. У хворого істотно підвищується температура тіла – до38С і вище. Виникає загальне нездужання і головний біль. В цей же час зазвичай з'являються перші висипання, які локалізуються на обличчі і волосистої частини голови, а потім поширюються по всьому тілу.

Бульбашки можуть бути множинними, так і одиничними. Їх діаметр коливається від одного міліметра і до п'яти. Через один – два дні після виникнення елементи висипу лопаються і підсихають, покриваючись темною кіркою, яка відпаде тільки через тиждень, а то й більше.

Висипання можуть виникати і на слизових поверхнях носа, рота і вульви, а також на слизовій гортані і рогівки очей.

Якщо захворювання протікає у важкій формі – температура підвищується до 40С, виникає блювота, нудота, неспокій і сильний головний біль.
Період лихоманки і висипань може тривати від двох днів до півтора тижнів.

Лікування

Чоловік, хворий на вітряну віспу, підлягає обов'язковій ізоляції в домашніх умовах. Важка форма хвороби є показанням до госпіталізації в стаціонар. Хворий залишається заразним протягом п'яти днів з моменту появи останнього висипання.

Щоб запобігти розвитку вторинної бактеріальної інфекції слід дотримуватися суворого гігієнічного режиму. Висипання обробляють підсушують спиртовим розчином, зазвичай це зеленка, але можна використовувати й інші рідини. Розчин брильянтового зеленого дозволяє точно простежити появу останніх висипань і визначити термін ізоляції.

Якщо захворювання протікає у важкій формі, використовують противірусні препарати, призначені лікарем. Високим ступенем ефективності відрізняється імуноглобулін, причому дозування підбирається індивідуально. Антибіотики застосовують лише в тому разі, коли хвороба ускладнюється приєднанням бактеріальної інфекції.

Для зниження температури у жодному разі не можна застосовувати саліцилати – препарати, що містять аспірин. Використовують ті ліки, у складі яких є ібупрофен або парацетамол.

Якщо вітрянка розвивається під час вагітності – її не вважають показанням до штучного переривання. У рідкісних випадках плід може заразитися від матері, що загрожує вродженими каліцтвами і розвитком синдрому природженої вітряної віспи.

Катерина, www.mednarodna.com.ua

Далі відео "Вітряна віспа (вітрянка) "