Трава сухоребрик лікарський - це однорічна лікувальний трав'яниста рослина, яка має висоту 0,25-0,50 м. Відноситься до сімейства хрестоцвітних. Стебло рослини опушений, гіллястий. Листя сухоребрика з зубчастими частками, розсічені. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, з чотирма навхрест розташованими пелюстками жовтого кольору. Плоди лікарської рослини - довжелезні стручки. Рослина цвіте влітку.
Де рослина поширена.
Поширений сухоребрик у Східній та Західній Сибіру, в європейській частині по всій середній смузі Росії, на Далекому Сході. Улюблене місце зростання - у засмічених місцях, уздовж доріг.
Заготівля сировини та її зберігання.
Для приготування препаратів заготовляють квітучі верхівки лікарської рослини сухоребрика і листя. Запасають їх під час цвітіння. Траву акуратно зрізують ножицями, сушать у вентильованих приміщеннях або в тіні під навісом, розкладають в один шар. Готову сировину має сильний запах, що нагадує запах капусти. Термін його зберігання - 1 рік.
Сухоребрик лікарський - фото.
Хімічний склад лікарської рослини.
Трава сухоребрика лікарського містить сполуки сірки, аскорбінову кислоту, ефірну олію, дубильні речовини, глікозиди, каротин.
Фармакологічні властивості.
Сполуки сірки, що містяться у гулявнике, викликають рефлекторне посилення секреції слизу в бронхах і верхніх дихальних шляхах. Вони заспокоюють кашель, надають муколітичну дію, полегшують відхаркування. Рослина також використовують як в'яжучий, сечогінний, протицинговий, протизапальний засоби.
Застосування лікарської рослини в медицині.
З давніх часів рослина величають як трава вокалістів, так як стародавні греки використовували сухоребрик для лікування при втраті голосу.
Препарати рослини радять при запаленні легень, при фарингітах і ларингітах.
Застосовують їх як сечогінний засіб при нирковій недостатності і набряках, як в'яжучий засіб при дизентерії і проносах.
Настойка зі свіжих листя сухоребрика дієва при лікуванні цинги.
Зовнішньо сухоребрик застосовують при виразках і ранах, ангіні, стоматитах.
Лікарські препарати.
Настій при запаленні легень, бронхітах.
25 г трави сухоребрика лікарського заварити склянкою крутого окропу. Наполягати в термосі 1-2 години. Настій профільтрувати, сировину віджати. Пити теплим 3-5 разів на день по столовій ложці.
Настій як відхаркувальний і сечогінний засіб.
Подрібнити свіжі листки сухоребрика лікарського, облити кип'яченою холодною водою в пропорції 1:1, настоювати близько години, віджати сік через марлю. Пити 4 рази на день по столовій ложці.
Настоянка при цинзі, ларингіті.
50 г свіжої трави сухоребрика лікарської залити склянкою 70% спирту, настоювати відповідно до правил приготування лікарських препаратів. Приймати всередину 3-4 рази в день по 30-40 крапель.