Народна медицина

 
 
» » » Барбарис чагарник - посадка й догляд, розмноження

Барбарис чагарник - посадка й догляд, розмноження

  
Барбарис чагарник - посадка й догляд, розмноження Барбарис (Berberis) відноситься до чагарникових рослин або невисоким дерев сімейства Барбарисових. Кущі барбарису характеризуються зимостійкістю і жаростійкістю, невибагливістю і невимогливістю до складу та якості грунту. Одночасно з цим барбарис не переносить перезволоження грунту. Барбарис - світлолюбна рослина, при затіненні збільшується, але не плодоносить. Багато видів барбарису є прекрасними медоносами.

Барбарис дуже любимо садівниками з-за свого виключно декоративного зовнішнього вигляду, різноманітності видів, їстівних плодів та їх лікувальних властивостей. Однак, хоча не сказати про його користь ми не можемо, але все ж присвятимо нашу розповідь в основному того як росте барбарис-чагарник, посадка і догляд за ним як здійснюються і про розмноження поговоримо.


Чим корисний барабарис?

Всі частини рослини володіють прекрасними лікувальними властивостями:

Відвари і настої із стебел і кори барбарису застосовують для лікування простудних захворювань, запалень і зупинки кровотеч.

Плоди барбарису є природними імуномодуляторами, що застосовуються для зниження артеріального тиску, поліпшення апетиту, лікуванні захворювань печінки і жовчного міхура.

Свіжі плоди барбарису використовують для приготування варення, джему, пастили, цукерок, а також морсів і соку. Сушені ягоди служать чудовою приправою до рисової каші і плову. З листків можна приготувати салат або додати їх при варінні супу і приготуванні маринадів.


Способи розмноження барбарису

Розмножують барбарис насінням, живцями, відсадками та поділом куща:

Поділ куща. Найпростіше розсадити наявний кущ барбарису, розділивши його на кілька приблизно однакових частин, кожна з яких має свою розвинену кореневу систему. Для цього треба викопати кущ і гострим інструментом розрізати на кілька частин уздовж куща таким чином, щоб кожна з частин мала як облистнені гілки, так і кореневу систему. У цьому випадку розсаджені частини куща дуже швидко приживуться в грунті і почнуть рости.

Відводки від куща. Щоб до осені отримати готові саджанці, необхідно навесні зробити відводки від куща. Для отримання відсадків вибираємо здорову однорічну гілку, нахиляємо її і прикапываем в невелику і заздалегідь викопану канавку. Якщо гілка не утримується в канавці, то необхідно прикріпити її за допомогою якої-небудь скоби. Полив і догляд здійснюється загальний. До осені відводки вкоріняться в грунті і їх можна буде посадити.

Живці. Для розмноження живцями необхідно вибрати молоді і здорові гілочки з "п'ятою" з верхньої частини куща. Для поліпшення приживлення живців можна витримати їх в розчині циркону (епіне), а також пролити грунт після посадки розчином корневін (гетероауксину). Садять живці в заздалегідь підготовлену мульчуванням грунт і накривають плівкою-парників для створення підвищеної вологості повітря. Періодично провітрюють теплицю і поливають живці. При перших ознаках вкорінення (появи молодих листочків) теплицю час від часу відкривають для провітрювання, а потім і остаточно прибирають плівку.

Насіння. Краще всього проводити посів насіння восени. У цьому випадку посаджені насіння проходять природну стратифікацію в осінньо-зимовий період, а навесні благополучно проростають. Перед посівом ягоди барбарису необхідно просіяти і підсушити в прохолодному приміщенні. Після цього висівати насіння на глибину не більше 1 див. З'явилися навесні сходи по мірі зростання необхідно прорідити. Розсаджують молоді кущі барбарису, починаючи з другого року після посадки насіння.


Посадка барбарису

Чагарник світлолюбний. Для пропорційної крони кущі варто висаджувати на 1,5 і більше метрів.

Кущ барбарису невибагливий до грунту, але краще росте на нейтральній з рн 6 - 7,5. Бажано, щоб вона була крихка і поживна, без застою води. Важку грунт розпушують навпіл перегноєм і піском. Кислий грунт приводять до норми внесенням в яму 300 г деревної золи або ж 350 г гашеного вапна.


Ями копаються прямо перед посадкою. Їх розмір – куб зі стороною 50 см. На дно вносять відро перегною, 45г калійної солі і 300г суперфосфату. Суміш перемішують з землею, садять кущ, засипаючи його доверху землею. Далі виробляють рясний полив. Легка усадка грунту до 3 см не шкідлива.


Посадку або ж пересадку саджанців здійснюють з грудкою землі ранньою весною або восени. Роблять це одночасно зі смородиною.

Насіння садять густо (за схемою 8 на 10 см) в шкілку або ж на окрему грядку. На зимовий період проростки слід мульчувати лапником або тирсою. Однорічні сіянці - лапником або сухим листям. З приходом весни мульча прибирається, проводиться прополка. 3-х річні рослини садять на постійне місце. Чекати цвітіння барбарису вирощеного з насіння потрібно на 4 - 5 року.

Коріння темно-коричневого кольору при пересадці підрізають до жовто-зеленій частині.


Догляд за барбарисом

Догляд за кущами барбарису стандартний і абсолютно нескладний:

Прополка від бур'янів і розпушування - у весняний та літній період і перед підготовкою до зими.

Мульчування грунту - навесні і пізньої осені з використанням дрібних тирси.

Підживлення комплексними добривами - навесні і восени з використанням розчину будь-якого комплексного збалансованого добрива.

Періодична обрізка, проріджування або формування кущів - навесні і восени з обов'язковим видаленням висохлих і загущающих гілок та кущів.

Полив - по мірі висихання, не допускаючи перезволоження грунту.

Обприскування для запобігання грибних захворювань - розчином бордоської рідини, для запобігання нападу шкідників (в основному попелиці) - препаратом "Іскра ДЕ" або звичайним розчином тютюну і господарського мила.

Висаджуючи кущі барбарису на присадибній ділянці, можна створювати неповторні і унікальні багатобарвні композиції, використовуючи барбарис не тільки в якості звичайної живоплоту, але і як декоративні елементи саду.

Вероніка, www.mednarodna.com.ua